1. díl – Úvod & Souhrn
Tréninkové soustředění ve dnech 20. – 31. 3. 2010 v okolí Lago di Garda bylo zaměřeno na stabilizaci silové vytrvalosti a především rozvoj adaptace organismu v oblasti setrvalého stavu. Tento typ rozvojových intervalů v podstatě nelze v našich klimatických podmínkách tohoto kalendářního období aplikovat bez vysokého rizika možného onemocnění. V těchto intenzitách zatížení jsme jednak jezdili po rovině, ale především v kopcích, kterých je v okolí jezera velké množství. Při tréninkových jednotkách jsme doplňovali tekutiny iontovým nápojem Maxim Energy Drink a při dlouhých a klíčových jednotkách dále energetické tyčinky Maxim Energy Bar. Při snídani, kromě celozrného pečiva a například ovesných vloček, jsme si pekli i energetickou buchtu Maxim Carbo Cake.
Zdeněk Bartoš a Tomáš Tichý používali při jednotlivých trénincích, tak jako i v jiných tréninkových periodách, wattmetry. Data byla následně večer vyhodnocována pomocí sofistikovaného softwaru Inza Performance Cycling Software. Ze získaných výsledků jsme aktualizovali tréninky na další dny. A nyní již k souhrnným datům za celé soustředění …
Zdeněk Bartoš
Tréninkové jednotky: 12 (včetně kompenzačních regeneračních jízd)
Ujeté kilometry: 889 km
Tréninkové hodiny: 36h
Fyzikální práce: cca 6 100 Wh (= cca 5 200 KCal)
Spotřebovaná energie: cca 26 000 KCal (při 20% účinnosti metabolismu)
Celková únava: – 102 W (průměr na tréninkovou jednotku: – 9 W)
Průměrný výkon: 169W (včetně doby bez šlapání)
Průměrná tepová frekvence: 106 tep/min
Fyziologický model: Fyzikální práce versus Index únavy (Inza Software)
Fyziologický model – Index únavy & Fyzikální práce z týmového soustředění Lago di Garda
Fyziologický model – Index únavy & Fyzikální práce z týmového soustředění Lago di Garda
Popis: Z modelu můžeme vypozorovat vzrůstající zatížení (fyzikální práce – černá křivka) v průběhu celého soustředění při nezvyšujícím se Indexu únavy. Z toho lze odvodit správné modelování zátěže …
Tomáš Tichý
Tréninkové jednotky: 12 (včetně kompenzačních regeneračních jízd)
Ujeté kilometry: 868 km
Tréninkové hodiny: 35h
Fyzikální práce: cca 5 500 Wh (= cca 4 730 KCal)
Spotřebovaná energie: cca 23 650 KCal (při 20% účinnosti metabolismu)
Celková únava: – 121 W (průměr na tréninkovou jednotku: – 10 W)
Průměrný výkon: 157 W (včetně doby bez šlapání)
Průměrná tepová frekvence: 113 tep/min
Fyziologický model: Fyzikální práce versus Index únavy (Inza Software)
Fyziologický model – Index únavy & Fyzikální práce v průběhu celé zimní přípravy
Fyziologický model – Index únavy & Fyzikální práce v průběhu celé zimní přípravy
Popis: V tomto případě můžeme pozorovat průběh obou dvou veličin od začátku přípravného období (listopad 2009). Zde dochází k protichůdnému nárůstu obou dvou veličin s kulminací na týmovém soustředění v Itálii, kterým došlo k zakončení celé zimní přípravy.
Kdyby tréninkové zatížení v průběhu zimní přípravy bylo na nižší hladině, nedošlo by k tíženému přetížení organismu, které je potřeba k regeneračním adaptačním procesům v lidském těle. Kdyby naopak tréninkové zatížení bylo vyšší, únava by kulminovala dříve a to by bylo také špatně … pouze by docházelo k růstu celkové únavy bez růstu trénovanosti a výkonnosti ...
Co nás čeká příště?
Příště (za několik dnů) v dalším díle tohoto miniseriálu si ukážeme data konkrétních tréninkových jednotek, jako například wattové hodnoty Zdeňka Bartoše při rozvojových intervalech setrvalého stavu ve stoupání na Monte Zeno. Dopředu můžeme prozradit, že Zdeněk doshoval průměrných hodnot okolo 370 W při relativně nízkých hodnotách tepové frekvence …
Zdeněk Bartoš
Autor článku Zdeněk Bartoš
Budeme rádi, když se rozhodnete pro registraci k automatickému odběru nových příspěvků
Jakmile v budoucnu bude uveřejněn nový příspěvek / článek, bude Vám automaticky zaslán na Vámi zaregistrovanou e-mailovou adresu.
Právě Vám byl odeslán e-mail pro dokončení procesu registrace ... děkujeme.